imgs

Grade 6

Due tomorrow February, 27th

Math

P. 160 in Math text

Task:

Harry’s favorite movie popcorn regular @ $4.00 for 8 ounces and $6.00 for 15 ounces.

  1. What is the unit rate for each size?
  2. Which size is the better buy?

Rita charges $60.00 for 5 tutoring sessions. What is the cost per session?

A package of 12 pens costs $3.60. What is the cost per pen?

A train travels 40 miles n 65 minutes. To the nearest tenth of a mile, how far does the train travel per minute?

Science

P. 113 to 115

Read and fill in the blanks.